Skořice a její účinky

Skořice pravá a nepravá

Skořice je sušená kůra skořicovníku. Ačkoliv existuje přes 200 druhů tohoto tropického stromu, nejznámější je skořicovník cejlonský, nebo-li pravý, pocházející přímo z krásné tropické Sri Lanky. A pak tady máme skořicovník čínský, tzv. Cassia, pěstovaný v Číně, Thajsku a Indonésii.

Skořici znali už ve starověkém Egyptě a cenili si ji zlatem. Její cena stoupala k astronomickým částkám, jen tak někdo si ji dovolit nemohl. Dávala se jako vzácný dar panovníkům nebo byla obětována bohům.

 

Chuť skořice

Při ochutnání obou hlavních druhů skořice vám hned dojde, která z nich je královna. Hrdá cejlonská skořice vyniká lahodnou sametovou chutí s jemně nasládlým tónem. Je mnohem křehčí a jemnější než ta čínská. Chuť skořice Cassia je ostřejší, výraznější a štiplavější, někdy až nahořklá.

Skořice se přidává do sladkých pokrmů a z části může nahradit cukr. Není to tím, že by skořice byla přímo sladká, ale vlastně vytáhne sladkou chuť ostatních surovin. 

Skořici můžete přidat i do masa, zeleninových jídel, do zavařenin, jogurtů, dezertů. 

Skořice si velmi rozumí s kávou, kakaem no a dobře, jasně, i svařákem:)  Přínosný a zdravý je skořicový čaj, který udržuje rovnoměrnou hladinu cukru v krvi.

 

Proč je skořice zdravá

Sílu skořice na naše zdraví a její antioxidační vlastnosti krásně ukazuje stupnice ORAC. Hodnota ORAC určuje, jak účinně daná potravina ničí volné radikály. Naše buňky jsou denně díky mnoha vnějším i vnitřním vlivům ničeny právě volnými radikály. No a čím je hodnota ORAC vyšší, tím je potravina účinnější, tedy tím efektivněji zpomaluje stárnutí a zabraňuje vzniku onemocnění. Skořice je na předním místě na stupnici ORAC, tedy 

Skořice osvěží tělo. Díky své schopnosti dodat jídlu sladkou chuť vám umožní méně sladit. Každá lžička cukru se počítá, takže v takovém případě skořice pomáhá i při hubnutí. Skořice nás úžasně prohřeje, nastartuje metabolismus a snižuje projevy nachlazení.

Během mnoha let hraní si s kořením jsem si navykla pravidelně používat koření a přispívat tak k lepšímu zdraví sebe i své rodiny. Skořici si užíváme snad každý den.

  • Na ranní rozjezd si připravím teplou vodu s citronem (nebo zázvorem, nebo jablečným octem) a přisypu skořici (nebo rovnou mix různých protizánětlivých koření vč. skořice - např. Rychlík, Odolník, Chytrák, Pohodář)
  • Když na mě něco leze, připravuji si skořici a med na bolest v krku. 
  • Skořici přimíchám do mletého masa i zeleniny. 
  • Přidám si do kávy i kakaa

 

Skořice jinak přispívá k

  • normálnímu trávení, zabrání usazování tuků
  • normální činnosti střev, kde působí protizánětlivě
  • normální činnosti dýchacího systému
  • normální hladině glukózy v krvi,
  • normální činnosti kardiovaskulárního systému -  udržení normální hladiny cholesterolu v krvi
  • normální funkci reprodukční a močové soustavy

 

Untitled design-3

 

 

Nežádoucí účinky skořice 

Pokud užíváte léky na cukrovku, které pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi, měli byste se o užívání skořice poradit se svým lékařem, abyste předešli hypoglykémii (nízké hladině cukru v krvi). Také se nedoporučuje konzumovat denně obrovské dávky, takové, které přesáhnou běžnou míru přidávání skořice do jídla.

Skořice pravá i cassia mají trochu jiné benefity a vlastnosti. V našich mixech koření FoodMood používáme převážně skořici pravou, cejlonskou, té nejvyšší jakosti a v bio kvalitě.