Kurkuma a její účinky

Kurkuma a její účinky

Kurkuma, neboli indický šafrán, je zlato-oranžové koření známé tím, že dodává potravinám barvu, chuť i výživu. 

 

Co je kurkuma?

Kurkuma, příbuzná zázvoru, pochází z kořene původní asijské rostliny a používá se při vaření i ke zdravotním účelům už po tisíce let. 

                                                                         

Jak chutná kurkuma?

Chuť kurkumy je lehce nahořklá, pikantní a zahřívající. Používá se v indické, perské i thajské kuchyni. Můžete ji přidávat do slaných i sladkých jídel, vyzkoušejte ji v rýži, v polévce, nebo zkuste recept zlaté mléko, kde v kombinaci s dalším koření (např. kardamom, zázvor, vanilka, skořice) a medem docílíte velmi zajímavé chuti i zdravotního účinku.

 

Proč je kurkuma zdravá?

Asi nejdůležitější složkou kurkumy je přírodní polyfenol kurkumin, na který se v poslední době zaměřilo velké množství výzkumů po celém světě. Zkoumají se různé účinky kurkumy na naše zdraví a stále se potvrzuje, že kurkuma má nepostradatelné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Co to přesně znamená? 

Každý den, vlivem látkové výměny, běžného fungování organismu i vlivem vnějších okolností (stres, ovzduší, UV záření apod) vznikají v našem těle volné radikály. Ty jsou pro naše tělo škodlivé. Napadjí totiž náš genetický materiál a vznikají mutace, poruchy a nemoci. Pro odstranění negativních účinků volných radikálů potřebuje naše tělo dostatek antioxidantů. Některé si tělo vytváří samo, jiné získáme ze stravy. Jedná se o vitamin C a E, karoteny a různé fytochemikáliel, jako např. zmíněný kurkumin.

Teorii volných radikálů a antioxidantů přijímá v současnosti celá vědecká veřejnost. Antioxidačním látkám se připisuje široká řada zajímavých účinků – poukazuje se např. na zjištění, že mohou snížit riziko propuknutí více než 80 % nemocí – rakoviny, srdečně-cévních potíží, zánětů, katarakty, poruch imunitního systému, mohou zpomalovat procesy stárnutí, ovlivňují vitalitu organismu a mnoho jiného. 

Nejčastější příčinou úmrtí na celém světě jsou srdečně-cévní problémy, tj. nemoci, které způsobuje nejčastěji ateroskleróza (procesy vzniku usazenin v cévách, které začínají u každého člověka už od mládí). Stravou jsme schopni je nejen zpomalit, ale i úplně eliminovat. 

 

Dle vědeckých studií vychází najevo, že kurkumin může neutralizovat volné radikály a tím i zastavit poškozování jater škodlivými toxiny. To by mohlo být dobrou zprávou pro lidi, kteří užívají silné léky, které při dlouhodobém užívání naše játra příliš zatěžuji. 

Aktivní složky kurkumy i jiného koření využívá nejen tradiční čínská medicína, ale i ajurvéda. 

Kurkuma není při dodržování rozumné spotřeby nijak škodlivá a je vhodná i pro děti. Jen těhotné ženy by měly být opatrné a používat ji opravu jen v malém množství.

   article_topimage_gurkemeie

Kde koupit kurkumu?

Kurkumu ve formě kořene lze koupit občas už i v českých obchodech. Zahlédla jsem ji v Lidlu, v Praze je k dostání občas v prodejně Rozmarýna, CountryLife apod. Pokud kupujete koření kurkumu (sušenou v prášku), dbejte na to, aby byla bio a od kvalitního dodavatele.

 

Jak můžeme kurkumu použít?

Kurkumu můžete přidávat do jakéhokoliv jídla. A není potřeba velké množství, postačí špetka. Nejlepších účinků dosáhneme při pravidelném používání. V každodenním používání koření vidím způsob, jak jemně ovlivňovat své trávení i celkový stav organismu. 

Kurkumu můžete přidávat do jakéhokoliv jídla, na maso, zeleninu, do jogurtových zálivek, my ji máme rádi i na míchaných vajíčkách nebo v ovesné kaši. 

 

Recepty s kurkumou najdete v naší rubrice Blog. Zkuste třeba zimní hráškovou polévku s kurkumou a černuhou, která pomůže vyhnat virózu 

 

Kvůli pozitivním účinkům kurkumy na naše zdraví je kurkuma součástí několika našich směsí: Odolník, Rychlík, Chytrák, Klidněnka, Bříškomil nebo v Odpoledním odlehčovači. Jak použít naše směsi najdete…  Koření přidáváme rádi nejen na jídlo, ale také do vody, kdy třeba po ránu v kombinaci s teplou vodou vykouzlí lahodný drink a skvěle nastartují trávení.