Koriandr a jeho účinky
Koriandr je další ze zdraví prospěšných koření. Používal se už ve starověku k dochucování pokrmů a vína, výrobě léčivých přípravků a dokonce se údajně přidával i do nápoje lásky:)
Jak chutná koriandr
Z koriandru využijeme listy, stonky i semínka a všechny části rostliny chutnají jinak. Je pravda, že jeho aromatickou chuť lidé buď milují nebo nesnáší:) Doporučuji mu dát ve svém jídelníčku šanci. Kromě potěšení chuťových buněk můžete i přispět ke svému zdraví.
Koření koriandr
Sušený Koriandr přidávejte k tučným pokrmům, aby vám po nich nebylo těžko. Koriandr totiž pomáhá s trávením. Úžasně ladí s masem i zeleninou a ochucuji s ním polévky a omáčky. Ráda si ho jen tak přisypu na chléb s máslem, na sýr nebo marmeládu.
Čerstvý koriandr je taky plný důležitých antioxidantů. Listy koriandru přidávám do salátu, na polévky, nebo když se hecnu a pustím se do asijské a indické kuchyně. Jídlu dají šmrnc a autentičnost. Pokud v létě grilujeme, nikdy u nás nechybí mísa salátu s bylinkami vč. čerstvého koriandru. Zelené rostlinky alespoň trochu mírní karcinogenní vlastnosti grilovaného masa. A pokud vám nechutná výrazná chuť koriandrových listů, můžete koriandr nahradit zelenou petrželkou.
Mrkněte, co všechno takový koriandr taky umí:
Koriandr přispívá k
- normálnímu trávení,
- podporuje imunitní systém a přirozenou obranyschopnost
- skvělý antioxidant
- přispívá ke kontrole tělesné hmotnosti
- normální činnosti močových cest
- normální činnosti nervové soustavy
-
normální činnosti kardiovaskulárního systému - cholesterol v krvi
Koriandr a pálení žáhy
Pokud vás trápí pálení žáhy, ostré a příliš intenzivní koření nebude dobré volba. Ale takový koriandr, se špetkou kurkumy a fenyklu vám může pomoci.
Koriandr a těhotenství
V těhotenství se nemusíte vyhýbat ani koriandru. Menší množství, tedy špetka na porci, pomůže těhotným ženám v trávení a zažívání.
Recept koriandr
Inspirujte se, jak použít koriandr, třeba v této kouzelné pórkové polévce:)