Hrášková polévka s kurkumou a černuchou na zimní nemoce

Dneska jsem dostala chuť na hráškovou polévku. Hrášek je ale dle ayurvédy vhodný spíš na léto, jelikož ochlazuje. Zkusila jsem proto použít hodně prohřívajícího koření a výsledek byl skromně řečeno geniální:)
JAK POLÉVKA POMÁHÁ?
- Černý kmín, neboli černucha, je fakt borec a můžete ho použít na různé neduhy. Pomůže při nadýmání, průjmu i překyselení žaludku. Je super při cestování na různé střevní parazity.
-
Protizánětlivá kurkuma společně s dalšími parťáky v polévce, jako např. tymiánem, posilují imunitu, pomáhají při chřipce a nachlazení.
-
Polévka zlepší trávení, mírní překyselení, nakopne imunitu. Zahřeje a potěší. Koření pomůže dostat z polévky do těla více živin.
- Když použijete vývar, masokostní či zeleninový, bude polévka ještě výživnější, dodá více energie.
PŘIPRAVÍME SI👨🍳:
- 1 sáček mraženého hrášku
- 1 brambor na zahuštění
- kousek syrového zelí (asi jako na fotce) nasekaného na kouskY
- 1 cibule nakrájenÁ
- 2 stroužky česneku
- 1 lžíce ghí
- 3 hrnky vody nebo vývaru
- 1/2 lžičky soli
- 1/4 lžičky kurkumy
- 1/2 lžičky černuchy
- 3 zrnka kardamomu
- 1/4 lžičky fenyklu
- 1 lžička tymiánu
JAK NA TO👨🍳:
- Na ghí orestujte cibuli do změknutí. Přidejte nasekaný česnek a všechno kořením vč. soli. Promíchávejte asi 30 vteřin a užívejte si tu linoucí vůni.
- Pak přihoďte nakrájený brambor, zelí a hrášek a pěkně zeleninu ve voňavé směsi obalte. Nakonec přilejte vodu nebo vývar, přiklopte a povařte do změknutí brambor. Vychladlou polévku poté rozmixujte.
- Kdybych si udělala v lednu běžnou hráškovku, asi by se pro jednou nestalo nic strašného. Jen bych měla bříško nafouklé, trávení by se mi zpomalilo a cítila bych se těžce. Tělo toužící po zahřátí bych polila studenou sprchou (i když by polévka byla horká), čímž by se dostalo do nerovnováhy a byl by to zas jeden krůček k nějakému zdravotnímu problému. A rozhodně bych z polévky do sebe nedostala potřebné živiny pro všechny orgány.
Tak málo stačí, aby nám bylo líp:-)
Jinak musíte zkusit i tuhle moji pórkovou. Pórek díky alicinu (který najdete i v česneku a cibuli) vyžene kolemjdoucí bacily a použité koření nám pomůže dostat ze zeleniny co nejvíc živin.