Novinky

Tak kde se objeví novinky?

 
Tymián
Tymián

Tuto drobnou nenáročnou bylinku si můžete vypěstovat na každém balkoně i zahrádce. Vydrží na slunku a odpustí i zapomětlivcům, co flákají zalévání (jako třeba já). Stříhám větvičky po celý rok, takže i v zimě si můžu dopřát čerstvou bylinku do jídla i do čaje. Nejsilnější aroma má tymián na jaře.

Tymián historicky

I tymián se jako předešlá koření používá už po tisíce let. Už staří Egypťané ho používali nejen pro balzamování těl, ale i k léčení zranění a různých nemocí. A není divu, tymián obsahuje silné antiseptikum ničící choroboplodné zárodky.

Tymián účinky

List tymiánu obsahuje řadu esenciálních olejů, zejména thymol a karvakrol, stejně jako třísloviny a flavonoidy. Z tymiánu se mj. získává esenciální olej thymol, který používá v medicíně. Thymol je velmi silné antiseptikum ničící houby a bakterie. Často ho najdete v zubních pastách a ústních vodách.

Esenciální olej thymol dodává tymiánu jeho charakteristickou vůni. Organismem se rychle vstřebává a tráví v žaludku a střevech. Thymol má dezinfekční, antioxidační, protizánětlivé, antimikrobiální, antivirové a imunomodulační vlastnosti.

Carvacrol je rostlinná látka podobná thymolu, ale méně často se vyskytující. Tato látka má antioxidační, bolest tišící a hřejivé účinky. Může také inhibovat růst různých typů bakterií, jako je Escherichia coli a Staphylococcus aureus, ničením buněčných membrán těchto bakterií. V kombinaci s thymolem má carvacrol protizánětlivé a protiplísňové účinky.

Tymián je silný antioxidant

A pak tady je jeho skvělá antioxidační vlastnost, kterou dokazuje jeho vysoké postavení na stupnici ORAC. Hodnota ORAC určuje, jak účinně daná potravina ničí volné radikály. Naše buňky jsou denně díky mnoha vnějším i vnitřním vlivům ničeny právě volnými radikály. No a čím je hodnota ORAC vyšší, tím je potravina účinnější, tedy tím efektivněji zpomaluje stárnutí a zabraňuje vzniku onemocnění. Antioxidantů bychom přes den měli sníst co možná nejvíce.

Tymián jinak přispívá k

  • Normální funkce močové soustavy
  • Normální funkce imunitního systému 
  • Normální činnost jater 
  • Normální funkce dýchacího systému (u nás se bez něj neobejde žádný čaj na suchý kašel, jelikož podpoří vykašlávání)
  • Kontrola tělesné hmotnosti, vylučování vody z organizmu
  • Normální činnost gastrointestinálního traktu a střev

 

FoodMood Tymian leci

Na jaké jídlo je dobrý tymián

Nejradši mám pesto na pečené maso připravené z tymiánu, rozmarýnu, saturejky a dalších bylinek. Tymián přidávám do polévek, na pečené ryby i zeleninu, do luštěninových jídel právě pro jeho pozitivní účinek na trávení. 

Z tymiánu si můžete připravit i tymiánový syrup nebo tymiánovou mast, která se maže při kašli na hrudník.

 

Tymián nežádoucí účinky

Předávkování thymolem může podráždit sliznice a vést k průjmu a zvracení. Nejsou známy žádné vedlejší účinky při požití normálního množství.

 
Číst článek
Koriandr a jeho účinky
Koriandr a jeho účinky

Koriandr  je další ze zdraví prospěšných koření. Používal se už ve starověku k dochucování pokrmů a vína, výrobě léčivých přípravků a dokonce se údajně přidával i do nápoje lásky:)

 

Jak chutná koriandr

Z koriandru využijeme listy, stonky i semínka a všechny části rostliny chutnají jinak. Je pravda, že jeho aromatickou chuť lidé buď milují nebo nesnáší:) Doporučuji mu dát ve svém jídelníčku šanci. Kromě potěšení chuťových buněk můžete i přispět ke svému zdraví.

 

Koření koriandr

Sušený Koriandr přidávejte k tučným pokrmům, aby vám po nich nebylo těžko. Koriandr totiž pomáhá s trávením. Úžasně ladí s masem i zeleninou a ochucuji s ním polévky a omáčky. Ráda si ho jen tak přisypu na chléb s máslem, na sýr nebo marmeládu.

Čerstvý koriandr je taky plný důležitých antioxidantů. Listy koriandru přidávám do salátu, na polévky, nebo když se hecnu a pustím se do asijské a indické kuchyně. Jídlu dají šmrnc a autentičnost. Pokud v létě grilujeme, nikdy u nás nechybí mísa salátu s bylinkami vč. čerstvého koriandru. Zelené rostlinky alespoň trochu mírní karcinogenní vlastnosti grilovaného masa. A pokud vám nechutná výrazná chuť koriandrových listů, můžete koriandr nahradit zelenou petrželkou.

Mrkněte, co všechno takový koriandr taky umí:

Koriandr přispívá k

  • normálnímu trávení, 
  • podporuje imunitní systém a přirozenou obranyschopnost 
  • skvělý antioxidant
  • přispívá ke kontrole tělesné hmotnosti
  • normální činnosti močových cest
  • normální činnosti nervové soustavy
  • normální činnosti kardiovaskulárního systému - cholesterol v krvi

 

FoodMood koriandr účinky text

 

Koriandr a pálení žáhy

Pokud vás trápí pálení žáhy, ostré a příliš intenzivní koření nebude dobré volba. Ale takový koriandr, se špetkou kurkumy a fenyklu vám může pomoci.

 

Koriandr a těhotenství

V těhotenství se nemusíte vyhýbat ani koriandru. Menší množství, tedy špetka na porci, pomůže těhotným ženám v trávení a zažívání.

 

Recept koriandr 

Inspirujte se, jak použít koriandr, třeba v této kouzelné pórkové polévce:)

Číst článek
Skořice a její účinky
Skořice a její účinky

Skořice pravá a nepravá

Skořice je sušená kůra skořicovníku. Ačkoliv existuje přes 200 druhů tohoto tropického stromu, nejznámější je skořicovník cejlonský, nebo-li pravý, pocházející přímo z krásné tropické Sri Lanky. A pak tady máme skořicovník čínský, tzv. Cassia, pěstovaný v Číně, Thajsku a Indonésii.

Skořici znali už ve starověkém Egyptě a cenili si ji zlatem. Její cena stoupala k astronomickým částkám, jen tak někdo si ji dovolit nemohl. Dávala se jako vzácný dar panovníkům nebo byla obětována bohům.

 

Chuť skořice

Při ochutnání obou hlavních druhů skořice vám hned dojde, která z nich je královna. Hrdá cejlonská skořice vyniká lahodnou sametovou chutí s jemně nasládlým tónem. Je mnohem křehčí a jemnější než ta čínská. Chuť skořice Cassia je ostřejší, výraznější a štiplavější, někdy až nahořklá.

Skořice se přidává do sladkých pokrmů a z části může nahradit cukr. Není to tím, že by skořice byla přímo sladká, ale vlastně vytáhne sladkou chuť ostatních surovin. 

Skořici můžete přidat i do masa, zeleninových jídel, do zavařenin, jogurtů, dezertů. 

Skořice si velmi rozumí s kávou, kakaem no a dobře, jasně, i svařákem:)  Přínosný a zdravý je skořicový čaj, který udržuje rovnoměrnou hladinu cukru v krvi.

 

Proč je skořice zdravá

Sílu skořice na naše zdraví a její antioxidační vlastnosti krásně ukazuje stupnice ORAC. Hodnota ORAC určuje, jak účinně daná potravina ničí volné radikály. Naše buňky jsou denně díky mnoha vnějším i vnitřním vlivům ničeny právě volnými radikály. No a čím je hodnota ORAC vyšší, tím je potravina účinnější, tedy tím efektivněji zpomaluje stárnutí a zabraňuje vzniku onemocnění. Skořice je na předním místě na stupnici ORAC, tedy 

Skořice osvěží tělo. Díky své schopnosti dodat jídlu sladkou chuť vám umožní méně sladit. Každá lžička cukru se počítá, takže v takovém případě skořice pomáhá i při hubnutí. Skořice nás úžasně prohřeje, nastartuje metabolismus a snižuje projevy nachlazení.

Během mnoha let hraní si s kořením jsem si navykla pravidelně používat koření a přispívat tak k lepšímu zdraví sebe i své rodiny. Skořici si užíváme snad každý den.

  • Na ranní rozjezd si připravím teplou vodu s citronem (nebo zázvorem, nebo jablečným octem) a přisypu skořici (nebo rovnou mix různých protizánětlivých koření vč. skořice - např. Rychlík, Odolník, Chytrák, Pohodář)
  • Když na mě něco leze, připravuji si skořici a med na bolest v krku. 
  • Skořici přimíchám do mletého masa i zeleniny. 
  • Přidám si do kávy i kakaa

 

Skořice jinak přispívá k

  • normálnímu trávení, zabrání usazování tuků
  • normální činnosti střev, kde působí protizánětlivě
  • normální činnosti dýchacího systému
  • normální hladině glukózy v krvi,
  • normální činnosti kardiovaskulárního systému -  udržení normální hladiny cholesterolu v krvi
  • normální funkci reprodukční a močové soustavy

 

Untitled design-3

 

 

Nežádoucí účinky skořice 

Pokud užíváte léky na cukrovku, které pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi, měli byste se o užívání skořice poradit se svým lékařem, abyste předešli hypoglykémii (nízké hladině cukru v krvi). Také se nedoporučuje konzumovat denně obrovské dávky, takové, které přesáhnou běžnou míru přidávání skořice do jídla.

Skořice pravá i cassia mají trochu jiné benefity a vlastnosti. V našich mixech koření FoodMood používáme převážně skořici pravou, cejlonskou, té nejvyšší jakosti a v bio kvalitě.  

Číst článek
Kurkuma a její účinky
Kurkuma a její účinky

Kurkuma a její účinky

Kurkuma, neboli indický šafrán, je zlato-oranžové koření známé tím, že dodává potravinám barvu, chuť i výživu. 

 

Co je kurkuma?

Kurkuma, příbuzná zázvoru, pochází z kořene původní asijské rostliny a používá se při vaření i ke zdravotním účelům už po tisíce let. 

                                                                         

Jak chutná kurkuma?

Chuť kurkumy je lehce nahořklá, pikantní a zahřívající. Používá se v indické, perské i thajské kuchyni. Můžete ji přidávat do slaných i sladkých jídel, vyzkoušejte ji v rýži, v polévce, nebo zkuste recept zlaté mléko, kde v kombinaci s dalším koření (např. kardamom, zázvor, vanilka, skořice) a medem docílíte velmi zajímavé chuti i zdravotního účinku.

 

Proč je kurkuma zdravá?

Asi nejdůležitější složkou kurkumy je přírodní polyfenol kurkumin, na který se v poslední době zaměřilo velké množství výzkumů po celém světě. Zkoumají se různé účinky kurkumy na naše zdraví a stále se potvrzuje, že kurkuma má nepostradatelné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Co to přesně znamená? 

Každý den, vlivem látkové výměny, běžného fungování organismu i vlivem vnějších okolností (stres, ovzduší, UV záření apod) vznikají v našem těle volné radikály. Ty jsou pro naše tělo škodlivé. Napadjí totiž náš genetický materiál a vznikají mutace, poruchy a nemoci. Pro odstranění negativních účinků volných radikálů potřebuje naše tělo dostatek antioxidantů. Některé si tělo vytváří samo, jiné získáme ze stravy. Jedná se o vitamin C a E, karoteny a různé fytochemikáliel, jako např. zmíněný kurkumin.

Teorii volných radikálů a antioxidantů přijímá v současnosti celá vědecká veřejnost. Antioxidačním látkám se připisuje široká řada zajímavých účinků – poukazuje se např. na zjištění, že mohou snížit riziko propuknutí více než 80 % nemocí – rakoviny, srdečně-cévních potíží, zánětů, katarakty, poruch imunitního systému, mohou zpomalovat procesy stárnutí, ovlivňují vitalitu organismu a mnoho jiného. 

Nejčastější příčinou úmrtí na celém světě jsou srdečně-cévní problémy, tj. nemoci, které způsobuje nejčastěji ateroskleróza (procesy vzniku usazenin v cévách, které začínají u každého člověka už od mládí). Stravou jsme schopni je nejen zpomalit, ale i úplně eliminovat. 

 

Dle vědeckých studií vychází najevo, že kurkumin může neutralizovat volné radikály a tím i zastavit poškozování jater škodlivými toxiny. To by mohlo být dobrou zprávou pro lidi, kteří užívají silné léky, které při dlouhodobém užívání naše játra příliš zatěžuji. 

Aktivní složky kurkumy i jiného koření využívá nejen tradiční čínská medicína, ale i ajurvéda. 

Kurkuma není při dodržování rozumné spotřeby nijak škodlivá a je vhodná i pro děti. Jen těhotné ženy by měly být opatrné a používat ji opravu jen v malém množství.

   article_topimage_gurkemeie

Kde koupit kurkumu?

Kurkumu ve formě kořene lze koupit občas už i v českých obchodech. Zahlédla jsem ji v Lidlu, v Praze je k dostání občas v prodejně Rozmarýna, CountryLife apod. Pokud kupujete koření kurkumu (sušenou v prášku), dbejte na to, aby byla bio a od kvalitního dodavatele.

 

Jak můžeme kurkumu použít?

Kurkumu můžete přidávat do jakéhokoliv jídla. A není potřeba velké množství, postačí špetka. Nejlepších účinků dosáhneme při pravidelném používání. V každodenním používání koření vidím způsob, jak jemně ovlivňovat své trávení i celkový stav organismu. 

Kurkumu můžete přidávat do jakéhokoliv jídla, na maso, zeleninu, do jogurtových zálivek, my ji máme rádi i na míchaných vajíčkách nebo v ovesné kaši. 

 

Recepty s kurkumou najdete v naší rubrice Blog. Zkuste třeba zimní hráškovou polévku s kurkumou a černuhou, která pomůže vyhnat virózu 

 

Kvůli pozitivním účinkům kurkumy na naše zdraví je kurkuma součástí několika našich směsí: Odolník, Rychlík, Chytrák, Klidněnka, Bříškomil nebo v Odpoledním odlehčovači. Jak použít naše směsi najdete…  Koření přidáváme rádi nejen na jídlo, ale také do vody, kdy třeba po ránu v kombinaci s teplou vodou vykouzlí lahodný drink a skvěle nastartují trávení.

 

 

 

Číst článek
Hrášková polévka s kurkumou a černuchou na zimní nemoce
Hrášková polévka s kurkumou a černuchou na zimní nemoce
 

Dneska jsem dostala chuť na hráškovou polévku. Hrášek je ale dle ayurvédy vhodný spíš na léto, jelikož ochlazuje. Zkusila jsem proto použít hodně prohřívajícího koření a výsledek byl skromně řečeno geniální:)

JAK POLÉVKA POMÁHÁ?

  • Černý kmín, neboli černucha, je fakt borec a můžete ho použít na různé neduhy. Pomůže při nadýmání, průjmu i překyselení žaludku. Je super při cestování na různé střevní parazity. 

     

  • Protizánětlivá kurkuma společně s dalšími parťáky v polévce, jako např. tymiánem, posilují imunitu, pomáhají při chřipce a nachlazení.

  • Polévka zlepší trávení, mírní překyselení, nakopne imunitu. Zahřeje a potěší. Koření pomůže dostat z polévky do těla více živin.

  • Když použijete vývar, masokostní či zeleninový, bude polévka ještě výživnější, dodá více energie.

 

PŘIPRAVÍME SI👨‍🍳:

  • 1 sáček mraženého hrášku
  • 1 brambor na zahuštění
  • kousek syrového zelí (asi jako na fotce) nasekaného na kouskY
  • 1 cibule nakrájenÁ
  • 2 stroužky česneku
  • 1 lžíce ghí
  • 3 hrnky vody nebo vývaru
  • 1/2 lžičky soli
  • 1/4 lžičky kurkumy
  • 1/2 lžičky černuchy
  • 3 zrnka kardamomu
  • 1/4 lžičky fenyklu
  • 1 lžička tymiánu

 

JAK NA TO👨‍🍳:

  • Na ghí orestujte cibuli do změknutí. Přidejte nasekaný česnek a všechno kořením vč. soli. Promíchávejte asi 30 vteřin a užívejte si tu linoucí vůni.
  • Pak přihoďte nakrájený brambor, zelí a hrášek a pěkně zeleninu ve  voňavé směsi obalte. Nakonec přilejte vodu nebo vývar, přiklopte a povařte do změknutí brambor. Vychladlou polévku poté rozmixujte.
  • Kdybych si udělala v lednu běžnou hráškovku, asi by se pro jednou nestalo nic strašného. Jen bych měla bříško nafouklé, trávení by se mi zpomalilo a cítila bych se těžce. Tělo toužící po zahřátí bych polila studenou sprchou (i když by polévka byla horká), čímž by se dostalo do nerovnováhy a byl by to zas jeden krůček k nějakému zdravotnímu problému. A rozhodně bych z polévky do sebe nedostala potřebné živiny pro všechny orgány. 

Tak málo stačí, aby nám bylo líp:-)

Jinak musíte zkusit i tuhle moji pórkovou. Pórek díky alicinu (který najdete i v česneku a cibuli) vyžene kolemjdoucí bacily a použité koření nám pomůže dostat ze zeleniny co nejvíc živin.

Číst článek
Kouzelná pórková polékva
Kouzelná pórková polékva

Tahle polévka Vám vyžene špatné myšlenky z hlavy.

Je jednoduchá na přípravu, nevezme moc času a výsledek je příjemné aroma a sametová konzistence. Celkem sytá, takže může fungovat jako lehká večeře. 

JAK POLÉVKA POMÁHÁ?

  • Vymyslela jsem si ji na poslední školní den. Děti mají po školce ještě tenis, domů se vrátí unavení, hladoví, trochu emočně nakřáplí, že dlouho neuvidí své kamarády. Obzvláště náš starší, kterého čeká po prázdninách velká škola, je citlivá duše a bude se zmítat v náladách.
  • Tahle polévka bude pro ně super. Vydatná, takže je posílí po náročném dni. Plná vlákniny pro jejich správné zažívání.
  • Mírně okořeněná. Kde úloha koření je nejen zpříjemnit chuť, ale hlavně pomoct všechny ingredience skvěle strávit a vzít si z nich co nejvíce vitamínu a minerálů, které se s dětskou aktivitou přes den vyčerpaly. 
  • Co je ale důležité, volila jsem kombinaci tak, aby nás po náročném dni uzemnila – stručně řečeno pomohla vybít a zahojit vše, co se  v nás přes den nahromadilo a nedalo by nám spát. Nebo by v nás zůstal nepříjemné pocity, úzkosti apod…

Věřím, že Vám také pomůže.

FoodMood Porkova polevka koření

PŘIPRAVÍME SI👨‍🍳:

  • 1/3 větší celer nakrájený na kostičky
  • 1 pórek, na kolečka
  • 3 menší brambory
  • 2 lžíce ghí
  • 3/4 šálku rostlinné smetany (kokos, apod)
  • 1 lžička kmínu
  • 1/3 lžičky fenyklu
  • 1/2 lžičky koriandru
  • 1/2 lžičku soli
  • špetka pepře

 

JAK NA TO👨‍🍳:

  • Na rozpuštěném ghí opékejte celerové kousky do mírného zhnědnutí.
  • Přidejte pórek, promíchejte a restujte minutu.
  • Pak vsypte všechno koření, brambory a sůl. Opět důkladně promíchejte, aby se všechny chutě spojili a restujte další 2 minuty.
  • Zalijte vodou jen abyste zakryly zeleninu. Přiklopte pokličkou a duste do změknutí brambor. 
  • Polévku ponechte trochu vychladnout a poté v mixéru rozmixujte.
  • Přelijte zpět do kastrolů, ve kterém se polévka vařila, vlijte smetanu a nechte probublávat. Hotovo, finito:)
Číst článek
6 položek celkem