Ranní mini rituály pro skvělý den a dlouhý život

Tuhle si moje blízká kamarádka stěžovala na různé ty neduhy, které přichází po čtyřicítce. Ne že by jí netrápily už dřív, ale tak nějak to teď začala cítit intenzivněji. Že prý se nemůže zbavit pár kilíček navíc – ale dodala, že není divu, v karanténě se nikdo moc nehýbe. Nedávno ji naměřili vysoký cholesterol, což si myslela, že mají “přece až starý lidi, ne”, náladu má většinou tak nějak pod psa – asi to bude tou ponorkou doma. Kafí pije čím dál víc, protože – asi to bude nedostatkem sluníčka, že se cítí víc a víc unavená… Kéž by aspoň její malá nenosila domu z kolektivu furt nějaké virózy, sotva se jako rodina oklepou z rýmy, už přijde kašel…a na závěr mě poprosila, jestli bych neznala nějaký zlepšovák na její pomalé trávení – kéž by se někdy zbavila  aspoň té celoživotní zácpy… 

Dost vymlouvání, je to na nás. 

Pokusila jsem se jí vysvětlit, že vlastně vše, co vyjmenovala, spolu souvisí. Měla by odložit domněnky, že to bude coronou, ponorkou nebo jinou vnější okolností. A po našem rozhovoru začala perfektně chápat, že veškeré tyto “drobné” neduhy souvisí s našimi stravovacími návyky. A měla z toho vlastně radost. Jásala, že s těmi problémy nemusí k doktorovi, který ji předepíše další pilulky, kterým stejně podvědomě nevěří. A že se nemusí s těmi problémy ani smířit a čekat, než budou intenzivnější. Pomoct si může sama a prý do toho zatáhne i rodinu, která – světe div se – je na tom zdravotně a emočně obdobně jako ona. Njn, ty rodinné zlozvyky…

Proč je ráno důležité pro naši celodenní náladu i zdraví?

Zatím, co jsme v noci spokojeně chrupkali, naše tělo i mozek zvládly nejen regenerovat, ale také se různě čistit. A ráno je ten nejlepší čas, kdy ten nepotřený blivajz dostat z těla ven. A k tomu existuje přímá rovnice – kolika nečistot se ráno dokážeme zbavit, o tolik budeme mít lepší následující den a vlastně s tímto postupem i celý život. Někdy si tělo představuju jako krásnou sklenici s vodou, do které bohužel přes den napadá nějaký ten prach a smítka. Abychom pak získali zase tu čistou užitečnou vodu, je potřeba ji řádně přecedit, vyčistit…Stejně tak se musíme zbavovat nečistot z našeho těla… Nebo ještě jinak – z venku se myjeme každý den, tak proč stále slepě věříme, že se zevnitř vypucovat nemusíme?

Na blahodárnou sílu ranních rituálů mě přivedli v Indii. Lidé tam vstávají před východem slunce a obalení v pestrobarevných šátcích přicházejí na pláže vítat nový den. A přitom provádějí různé rituály, očistné, duchovní, děkovací… Domů se vracejí rozzáření a úsměv je provází celý den.

Z mé zkušenosti můžu říct, že jsem si na začátku mé cesty nedovedla představit, že během klasického ranního frmolu – sprcha, snídaně, děti, obléknout, mazat… stihnu ještě cokoliv jiného. A tak jsem začala s tím rituálem, který mi v tu dobu připadal nejlehčí a nejpřínosnější. A totéž radím i vám. Lepší než se zhroutit a nakonec se neposunut ani o fous, je začít postupně, krůček po krůčku.

Teplá voda po ránu nás ochrání před vyčerpáním i depkou. A nejen to…

Ti, kteří do sebe ráno kopnou jen hlt čaje nebo si vystačí s kávou, už startují den z mínusu. Nejen že tělo nemá dostatek tekutin pro spláchnutí přes noc nahromaděných nečistot, ale rozbíhá se nasucho a v průběhu dne se bude zadrhávat. Což se projeví nejdříve na zpomalené mozkové činnosti, (prostě nám to přestane pálit), nebo nás rozbolí hlava, cítíme se unavení a v útlumu. Mnozí lidé jsou zvyklí tento nekomfort v průběhu dne řešit kávičkou, druhou, třetí… kofein naše tělo oklame, že má vlastně dost síly na vysokou fyzickou i mentální činnost, ale přitom už jedeme na rezervy. A to se zákonitě někde projeví… 

TAKŽE RÁNO ZAČNĚTE SKLENKOU TEPLÉ VODOU. PŘIDEJTE SI DO NÍ TROCHU MEDU, V ZIMĚ ZÁZVOR, V LÉTĚ CITRON, ŠPTEKU SKOŘICE A KAPAKU MEDU. NEBO VYLOUPNUTÉ A ROZDRCENÉ SEMÍNKO KARDAMOMU.

Kromě hydratace a zvýšení mentální činnosti má teplá OKOŘENĚNÁ voda spousty dalších megadůležitých benefitů. Ráno nám z trávícího traktu odplaví toxiny, což nejen zmírní pocit nadýmání nebo pálení žáhy, ale úplně skvěle nastartuje trávení a takové ty holčičí problémy s wc… 

Citron zabraňuje hromadění poškozených buněk v tkáních, podporuje správnou funkci jater… A tady jsme u toho, žaludek a játra hrají v našich náladách a emocích obrovskou roli. Očistná funkce jater i dobré trávení nás chrání před psychickým vyčerpáním, úzkostmi a pocity stísněnosti. Pokud játra i žaludek dobře fungují, dokážeme si s každodenními psychicky náročnými situacemi, jako zlost, hněv, smutek, žárlivost atd.. poradit. Když jsou ale játra přetížená, nemohou nám být oporou a my se z takových emočních výkyvů jen tak neoklepeme.

A pak jsou tady další benefity, jako že citrón je plný vitamínu C, má antibakteriální a antivirové vlastnosti, takže hned po ránu výrazně nakopnete svou imunitu. Kromě toho může pomoct při hubnutí, protože snižuje chuť na cukr.

ALE POZOR, CIRON TAKÉ ZAHLEŇUJE. TAKŽE DOCHUCOVÁNÍ RANNÍ VODY STŘÍDEJTE. JEDNOU CITRONO, JEDNOU KOŘENÍM, PAK ZÁZVOR ATD…

TAKOVÁ SKOŘICE….

Její jemně sladká chuť nápoj příjemně dochutí a jelikož je skořice i přírodní afrodiziakum, rozjasní vám smysly a náladu. Samozřejmě ji miluji i pro její léčivé schopnosti – umí třeba upravit nadýmaní a tlumit křeče, pozitivně ovlivňuje cholesterol a cukr v krvi, dezinfikuje zažívacího ústrojí, atd…   skořici a její úžasné účinky vydají určitě na samostatný článek:). Takže další super potravina pro váš start do nového dne:)

Závěrem snad jen nutné dodat, že voda musí být opravdu teplá, aby dokázala spláchnout vnitřní nečistoty. Kromě toho je teplá tekutina důležitá na celkové ranní prohřátí a nastartování trávicích procesů. Studená voda trávení jen zpomalí.

TAKOVÝ KARDAMOM…

O tomhle úžasném koření se ještě rozepíšu, ale je vhodný pro ty z vás, kteří trpí vysokým krevním tlakem, protože je to skvělý antioxidant. Také urychluje metabolismus a pomáhá spalovat naše špičky:), fakt může napomoct v hubnutí. Je také prima na správné zažívání, dezinfekci trávícího ústrojí a na správné fungování ledvin. A jelikož působí protizánětlivě, měli by si ho dopřávat milovníci sladkého a tučného jídla.